poniedziałek, 27 lutego 2012

Gorąca czekolada z sercem cynamonowym

Coś na jeszcze chłodne wieczory, coś na deszczowe dni, coś na smutki i niepowodzenia, coś pysznego, coś słodkiego.

Składniki(na 2 kubki):

Ok. 500ml mleka minimum 2%

2 płaskie łyżeczki kakao

1 tabliczka czekolady gorzkiej

Cynamon lub wanilia (w moim przypadku cynamon)

Wykonanie:

Mleko wlać do rondla, zostawiając 1/3 szklanki. W pozostałym mleku wymieszać, bardzo dokładnie, kakao. Mleko w rondlu podgrzewać do momentu aż zacznie bąbelkować wokół ścianek naczynia. Zdjąć z ognia i wrzucić do mleka połamaną czekoladę oraz mieszankę mleka z kakao, intensywnie wymieszać, aż całość się rozpuści. Ponownie wstawić na ogień i tym razem zagotować (ale uwaga! To jest mleko, może wykipieć!) cały czas mieszając. Po tym czasie napój zgęstnieje.

Rozlać do kubków i udekorować cynamonem.

Smacznego!

Żużel

Wbrew pozorom, nie będzie to post o sporcie, a o wyśmienitym, choć mało znanym daniu. Ta potrawa jest jedną z moich ulubionych, oczywiście moja lista takich dań jest bardzo długa, ale żużel zajmuje dość wysokie miejsce. Aby Was dłużej nie trzymać w niepewności przechodzę do sedna…

Składniki(dla 2 osób):

4 sztuki kaszanki we flaku (NIE! bułczanki)

Pół łyżki smalcu lub masła

Opcjonalnie 1 cebula

Sól, pieprz (również opcjonalnie)

Wykonanie:

Kaszankę obieramy z flaka i kroimy na mniejsze części. Następnie podsmażamy ją na smalcu lub maśle do momentu aż stanie się miękka i całkowicie się „rozjedzie” i to tak naprawdę już wszystko, ale dla wybrednych smakoszy można dodać do kaszanki posiekaną podsmażoną cebulę i przyprawić solą i pieprzem.

Żużel najlepiej smakuje w towarzystwie gotowanych ziemniaków i kiszonej kapusty.

Smacznego!

sobota, 25 lutego 2012

Kotlety z łososia

Podobno powinno się jeść więcej ryb. To prawda. Jednak nie każdy lubi rybę w postaci najzwyklejszego filetu czy też (o zgrozo!;) całej tuszy. Dlatego należy sobie ułatwiać i zachęcać niejadków do spróbowania ryby. Najlepiej „przemycać” rybę w postaci zwykle „nierybnej”, stąd dzisiejsze kotleciki, ale to wcale nie oznacza, że ja nie lubię ryb;).

Składniki(na 8 małych kotlecików):

Ok. 300g filet z łososia

1 jajko

2 łyżki bułki tartej

Pęczek koperku

Sól, pieprz

Oliwa z oliwek

Wykonanie:

Kotlety rybne robi się tak jak najprostsze mielone. Z ryby odcinamy skórę i mięso mielimy w maszynce lub blenderze. Do zmielonego mięsa dodajemy 1 jajko, 2 łyżki bułki tartej, posiekany koperek, odrobinę oliwy i przyprawy.

Całość mieszamy i formujemy z masy kotlety.

Smażymy na oliwie aż do zrumienienia się obu stron.

Smacznego!

czwartek, 23 lutego 2012

Trochę inna zupa

Dlaczego trochę inna? Dlatego, że trudno mi określić z czego jest, jaki jest jej główny składnik. Jest to totalna mieszanka różnych warzyw i przypraw. Bardzo smaczna, nieco orientalna i z pewnością pożywna.

Składniki (dla 2-3 osób):

200g soczewicy zielonej

Puszka kukurydzy

Puszka pomidorów (krojonych lub w całości)

Kilka pomidorów suszonych

Kilka suszonych grzybów

Ok. 1l wody

Świeża natka koperku lub pietruszki

Przyprawy: liść laurowy, kmin rzymski, kolendra(w ziarnach), sól, pieprz, papryka słodka

Wykonanie:

W garnku na niewielkiej ilości oleju podsmażamy soczewicę, dodajemy do niej kukurydzę razem z zalewą, następnie pomidory z puszki. Całość zalewamy wodą i dorzucamy pozostałe składniki, to jest: liść laurowy, suszone pomidory i grzyby oraz resztę przypraw (kmin i kolendrę wcześniej rozdrabniamy w moździerzu).

Doprowadzamy zupę do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez ok. 20-30minut.

Na koniec dorzucamy koperek lub pietruszkę.

Smacznego!

środa, 22 lutego 2012

Sok pomarańczowo-marchewkowy

Moje zapotrzebowanie na witaminy wzrasta, tak samo jak zapotrzebowanie na coś pozytywnie nastrajającego jak kolorowe i pyszne soki. To chyba znak, że wiosna jest bliżej niż nam się zdaje:).

Składniki(na 0,5l soku):

2 średnie pomarańcze

2 średnie marchewki

Wykonanie:

Pomarańcze obieramy i dzielimy w mniejsze części, wrzucamy do blendera. Marchewki dokładnie myjemy i bez obierania, również wrzucamy do blendera(usuwamy jedynie końcówki i ewentualne przebarwienia). Miksujemy całość na gładką papkę i gotowe.

Pyszny, bardzo gęsty sok pełen witamin.

Smacznego!

poniedziałek, 20 lutego 2012

Carbonara z czosnkiem i wędzonym łososiem

Ten przepis to kolejna próba odtworzenia tego, co jadłam w restauracji. Cieszy mnie fakt, że danie wyszło niemal tak samo, słowo „niemal” ma tutaj pozytywne znaczenie, bo carbonara z restauracji była… przesolona;).

Składniki(dla 3-4 osób):

Makaron spaghetti ok. 400g

4 ząbki czosnku

2 płaty wędzonego łososia

250ml śmietany 30%

Natka pietruszki

1 jajko

Sól, pieprz

Wykonanie:

Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu.

Czosnek obieramy i kroimy na cienkie plasterki, podsmażamy na oliwie, ale nie za długo, aby się nie przypaliły. Następnie dodajemy pokrojonego łososia, znów chwilę podsmażamy.

Śmietanę miksujemy z jajkiem i dodajemy do czosnku z łososiem, cały czas mieszamy do momentu aż sos się zetnie.

Na koniec doprawiamy solą (UWAGA! Solimy skromnie, łosoś jest wystarczająco słony sam w sobie) i pieprzem oraz dodajemy posiekaną natkę pietruszki.

Odcedzony makaron łączymy z sosem.

Smacznego!

sobota, 18 lutego 2012

Sok na 100%

Zaletą nowoczesnej kuchni są niesamowite urządzenia, które skutecznie ułatwiają pracę i sprawiają, że nie ma ograniczeń. Największą zaletą blendera jest to, że pozwala mi zrobić pyszny sok, w 100% z owoców ze skórką, bez cukru i konserwantów, i to wszystko zajmuje tylko kilka minut.

Składniki(na ok. 5 szklanek soku):

1 jabłko

2 banany

2 pomarańcze

1-2 łyżki soku z cytryny

Wykonanie:

Banany obieramy i dzielimy na mniejsze części, wrzucamy do blendera. Jabłko myjemy i pozbywamy się gniazda nasiennego (można je obrać, ale nie trzeba), dzielimy i również wrzucamy do blendera, skrapiamy owoce sokiem z cytryny. Na koniec dodajemy obrane pomarańcze.

Całość miksujemy, aż wszystkie składniki się rozdrobnią.

Sok jest dość gęsty, można go rozrzedzić wodą mineralną.

Smacznego!

piątek, 17 lutego 2012

Wegetariańsko

Czasami bywa tak, że się chce nie jeść mięsa. Czasami bywa też tak, że pomimo braku chęci na mięso, chce się zjeść dobrze i do syta. Ratunkiem są roślinne „zapychacze” takie jak wszystkie strączkowe, a w tym przypadku jeszcze ryż i trochę dodatków.

Składniki(dla 2-3 osób):

200g soczewicy zielonej

2 marchewki

1 duża cebula

100g ryżu

Woda

Oliwa z oliwek

Przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, suszone liście selera

Wykonanie:

Marchew i cebulę, obieramy i myjemy, następnie marchewkę ścieramy na tarce o dużych oczkach, a cebulę kroimy w piórka. Podsmażamy obydwa składniki na oliwie z oliwek, następnie doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy ryż i soczewicę, podsmażamy znowu chwilę, następnie zalewamy wodą (ok. 2 szklanki), dodajemy pozostałe przyprawy i gotujemy aż ryż i soczewica będą miękkie, czyli ok. 15-20minut. Gdy woda odparuje można znów dolać odrobinę, pamiętając o tym, aby w efekcie końcowym potrawa była gęsta jak gulasz, a nie rzadka jak zupa.

Smacznego!

środa, 15 lutego 2012

Chrupki z ciecierzycy

Całkiem niedawno pojawił się tutaj przepis na domowe chipsy, tym razem proponuję chrupki z ciecierzycy. Są smaczne, robią się szybko i niesamowicie wciągają, jak popcorn;).

Składniki:

2 puszki ciecierzycy w zalewie lub 400g ciecierzycy ugotowanej i odcedzonej

4 łyżki oliwy

Ulubione przyprawy, u mnie były to: kmin rzymski, kolendra, pieprz, sól, papryka słodka, zioła prowansalskie

Wykonanie:

Ciecierzycę odcedzamy i wrzucamy do miski. Ulubione przyprawy mielimy w moździerzu(jeśli jest taka potrzeba) i łączymy z oliwą. Marynatą polewamy ciecierzycę i dokładnie mieszamy.

Tak przygotowane „groszki” wykładamy na płaską blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do pieca nagrzanego do 200 stopni C i pieczemy ok. 40minut.

Ciecierzyca po wyjęciu powinna być chrupiąca.

Smacznego!

Mus czekoladowy

Ten przepis miał się pojawić wczoraj, w święto zakochanych, ale nie było już siły i chęci, aby go zaprezentować. Na szczęście jest to deser, który można zaserwować nie tylko w walentynki, a do tego jest banalnie prosty w przygotowaniu i zajmuje niewiele czasu. Przepis pochodzi z jednej z książek Nigelli Lawson.

Składniki(na ok. 6 pucharków):

150g jasnych pianek marshmallows (u nas nazywają się jo-jo)

50g miękkiego masła

250g gorzkiej czekolady

4 łyżki wody

285ml śmietany kremówki 30%

Opcjonalnie aromat waniliowy

Wykonanie:

Pianki, masło, wodę i połamaną czekoladę rozpuszczamy w garnku, na małym ogniu, najlepiej cały czas mieszając.

Gdy masa się rozpuści, odstawiamy ją do ostygnięcia, jest to warunek konieczny! Masa musi być ostudzona!

Gdy masa wystygnie, ubijamy na sztywno śmietanę z aromatem(lub bez jeśli ktoś nie lubi). Do śmietany dodajemy ostudzoną masę i delikatnie całość mieszamy.

Następnie porcjujemy i schładzamy w lodówce.

Polecam podawać z owocami, najlepiej lekko kwaśnymi np. malinami, gdyż mus jest dość słodki.

Smacznego!

środa, 8 lutego 2012

Serowe grzebyczki

Karnawał wciąż trwa, a w parze z nim oczywiście coś słodkiego, prostego i szybkiego do zrobienia. Serowe grzebyczki z powidłami na pewno zrobią wrażenie na gościach podczas karnawałowej imprezy, bo nie tylko dość efektownie wyglądają, ale też obłędnie smakują.

Składniki(na ok. 20 sztuk):

250g sera twarogowego

250g margaryny

250g mąki pszennej

1 jajko

Powidła

Puder do dekoracji

Wykonanie:

Ser mielimy lub przeciskamy przez praskę do ziemniaków. W misce łączymy mąkę z posiekaną margaryną, serem i jajkiem. Całość ugniatamy i łączymy w ciasto. Gotowe ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 1 godzinę (można również chłodzić ciasto całą noc lub w wersji ekspresowej 30minut w zamrażalce).

Schłodzone ciasto wałkujemy na omączonym blacie na grubość ok. 0,5cm. Wykrawamy w miarę równe kwadraty, po środku każdego wzdłuż jego długości rozprowadzamy powidła (nie za dużo, aby nie wypłynęły podczas pieczenia), następnie każdy kwadrat składamy na pół, tak aby powidła znajdowały się w zagięciu. Sklejamy szczelnie i nacinamy sklejone miejsce kilka razy zachowując odstępy.

Tak przygotowane grzebyczki układamy na blaszce (nie ma potrzeby natłuszczania jej) wyginając nieco ciastka aby nacięcia były widoczne.

Pieczemy ok. 15 minut w 230 stopniach C.

Podczas pieczenia bardzo duża ilość tłuszczu z ciastek będzie wypływać!

Gotowe ciastka po upieczeniu układamy na papierowym ręczniku aby wchłonął on tłuszcz. Na koniec grzebyczki warto oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego!

Wariacje na temat gulaszu

Ta propozycja jest już trzecią postacią gulaszu jaką przedstawiam na blogu. Szczerze mówiąc powstała ona z niczego, a raczej z tego co udało mi się znaleźć w lodówce i szafce z jedzeniem. Wyszła z tego dość lekka kompozycja dla miłośników białego mięsa i warzyw, oraz dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu.

Składniki(dla 3-4 osób):

2 filety z kurczaka (można również użyć filetów indyczych)

1 marchewka

1 puszka kukurydzy

1 cebula (w moim przypadku czerwona, ale biała też się nadaje)

200g kaszy typu bulgur (może być również inny rodzaj kaszy)

Oliwa z oliwek

Woda

Przyprawy: sól, pieprz, słodka papryka, zioła prowansalskie

Wykonanie:

Filety myjemy i kroimy w mniejsze części, to samo czynimy z cebulą, a marchew obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Kukurydzę odcedzamy.

Kaszę, wcześniej moczoną w wodzie, podsmażamy na łyżce oliwy i zalewamy ok. 1 szklanką wody i gotujemy do miękkości, do momentu aż wchłonie wodę.

Filety i cebulę podsmażamy, a kiedy mięso zacznie się ścinać, dodajemy marchew i kukurydzę. Po chwili dodajemy przyprawy. Dusimy całość pod przykryciem, aż mięso i marchew zmiękną.

Gotowy gulasz mieszamy z kaszą, opcjonalnie można całość zagęścić naturalnym jogurtem.

Podajemy koniecznie z zieleniną np. natką pietruszki lub koperkiem

Smacznego!

wtorek, 7 lutego 2012

Pieczone ziemniaki a la chipsy

Od kilku lat nie jem sklepowych chipsów i nie wyobrażam sobie teraz ich jeść, zdałam sobie sprawę jakie są ohydne i naszprycowane chemią, ale czasami mam ochotę na jakąś słoną przekąskę, dlatego pomyślałam o domowych chipsach, są banalnie proste w przygotowaniu, smakują rewelacyjnie, bo sama dobieram do nich ulubione przyprawy i najważniejsze, nie ma w nich tej chemii i są zdecydowanie mniej tuczące;).

Składniki:

Ziemniaki (najlepiej wybrać te z większą zawartością skrobi)

Ulubione przyprawy (u mnie były to: sól, pieprz i papryka słodka)

Odrobina oliwy lub oleju

Wykonanie:

Jeśli używamy młodych ziemniaków, możemy ich nie obierać ale za to dokładnie myjemy, ziemniaki z grubą i brzydką skórką obieramy i myjemy, osuszamy na papierowym ręczniku i kroimy w bardzo cienkie plasterki, można wspomóc się tarką lub robotem kuchennym, jednak wtedy plasterki będą grubsze.

Im cieńsze plasterki tym potem chipsy będą bardziej chrupiące i szybciej się upieką.

Pokrojone ziemniaki układamy na płaskiej blaszce wysmarowanej oliwą lub olejem, posypujemy ulubionymi przyprawami i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i pieczemy 15-20 minut.

Gotowe chipsy podajemy z dipami np. czosnkowym.

Smacznego!

poniedziałek, 6 lutego 2012

Chleb kukurydziany

No nie tak do końca, bo jest to chleb pszenno-kukurydziany, ja jednak zmodyfikowałam przepis jaki znalazłam i coś odrzuciłam, a coś dodałam.

Składniki(na dwa małe bochenki):

1 i ¼ szklanki ciepłej wody

50g drożdży świeżych lub 25g drożdży suchych

2 szklanki kaszki kukurydzianej

3 szklanki mąki pszennej

50g miękkiego masła

1 jajko

1 łyżeczka soli

Wykonanie:

Przy użyciu drożdży świeżych najpierw wykonujemy zaczyn z wody oraz rozdrobnionych drożdży, odstawiamy na chwilę aby drożdże rozpoczęły swoją pracę.

Do miski wsypujemy wszystkie pozostałe składniki, łącznie z jajkiem i masłem. Dodajemy zaczyn drożdżowy i wyrabiamy ciasto, będzie ono łatwe we współpracy. Gotowe ciasto odstawiamy na 1 godzinę w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Dwie foremki o długości ok. 25cm smarujemy dowolnym tłuszczem i oprószamy mąką.

Gdy ciasto będzie już wyrośnięte, wykładamy je na blat i wyrabiamy aby pozbyć się gazów, a następnie formujemy bochenki i wkładamy do foremek. Foremki odstawiamy do ponownego wyrośnięcia, znów na ok. 1godzinę.

Przygotowane foremki z ciastem wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i pieczemy przez 1 godzinę, spoglądając od czasu do czasu na chleb i w razie zbyt mocnego zrumienienia się bochenków, można je zabezpieczyć kawałkiem folii aluminiowej.

Chleb kukurydziany jest lekki i bardzo smaczny, ale też bardzo kruchy, dlatego należy go kroić po całkowitym wystudzeniu w dość grube kromki.

Smacznego!

czwartek, 2 lutego 2012

Ryż na mleku z prażonym jabłkiem

Mały, słodki powrót do dzieciństwa. Ryż na mleku z cynamonem, cukrem wanilinowym i wyjątkowo słodkim jabłkiem, pycha! Posmakuje nie tylko tym małym, ale i dużym.

Składniki(dla 2 osób):

1 szklanka ryżu

2 szklanki mleka

Opakowanie cukru wanilinowego

2 jabłka

Pół łyżeczki cynamonu

Wykonanie:

Ryż zalewamy 1 szklanką mleka i gotujemy aż ryż wchłonie płyn. Następnie dolewamy stopniowo kolejną szklankę, najlepiej jest robić to partiami, gdyż wtedy możemy zdecydować czy chcemy danie bardziej rzadkie czy raczej gęste. Do ryżu dosypujemy cukier wanilinowy wymieszany z cynamonem i gotujemy aż ryż będzie miękki (lub jak ktoś lubi półtwardy).

Jabłka obieramy i kroimy w kostkę, wrzucamy do garnka wraz z łyżką wody i prażymy, aż jabłka będą miękkie i szkliste, można oprószyć je lekko cukrem.

Gotowy ryż podajemy z jabłkami.

Smacznego!